Biblioteka / Mediateka
Praca konkursowa / dyplom magisterski
Lokalizacja biblioteki w ścisłym centrum Nysy z umiejscowieniem głównej funkcji pod powierzchnią terenu, z wieżą księgozbioru ponad terenem. Część podziemna zaprojektowana została na dwóch kondygnacjach i przekryta szklanym dachem stanowiącym teren spacerowy. Forma całego założenia została zapożyczona z obiektów znajdujących się w otoczeniu placu. Wieża księgozbioru nawiązuje do domu "szczytowego", surowa w założeniu, ze szczelinowym doświetleniem.
Laboratorium betonów
Praca konkursowa / wyróżnienie
Praca konkursowa biura Wigraf Architecture stanowi odzwierciedlenie innowacyjnego charakteru przedsiębiorstwa Górażdże Cement S.A., podkreślono w niej przeznaczenie centrum badawczo-rozwojowego, nastawionego na rozwijanie nowoczesnych technologii w produkcji betonu; zachowanie funkcjonalności i optymalne wykorzystanie powierzchni przy zastosowaniu nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych. Z racji prowadzonej w zakładzie produkcji podstawowym materiałem jest beton, w tym beton architektoniczny o wysokiej jakości wykonania, na elewacjach budynku w dwóch wersjach kolorystycznych – białej i grafitowej, we wnętrzach - z elementami struktury dekoracyjnej i grafik punktowych (fotobetonu).
Welcome
to Our Site
Welcome visitors to your site with a short, engaging introduction. Double click to edit and add your own text.
Biblioteka Mielec
Praca konkursowa
Miejsce publiczne w postaci placu miejskiego ma charakter otwarty i jest zorganizowane wzdłuż głównej osi widokowej. Oś ma walor wizualny i funkcjonalny (poznawczy), jest drogą przez cel i do celu - tu zostaje przeniesiony główny ciężar komunikacji pieszej, przebiegającej w linii prostej lub po „wstędze”. Wszystkie ścieżki splatają się przy wejściu do nowego skrzydła biblioteki w jego podcieniu i poprzedzającym go centralnym placu. Budynek biblioteki zostanie przebudowany i rozbudowany w kierunku wschodnim (terenu zieleni parkowej). Istniejąca część budynku otrzyma fasadę przypominającą ułożone na regale książki - „stary” porządek. Rozbudowa będąca formą biomorficzną to „nowe” – nowoczesna forma, cyfryzacja, multimedia.
Welcome
to Our Site
KOSTKA "A"
Projekt pokazowy w realizacji
Budynek mieszkalny jednorodzinny wolnostojący, zlokalizowany w Nysie, nazwany "Kostką A", to zaledwie kilka prostych zabiegów formalnych i oto dom z lat 70-tych nabiera zupełnie nowej estetyki. Co ciekawe, przy tak niewielkiej bryle, udało się osiągnąć prawie 200 m2 powierzchni użytkowej.
Głównym zadaniem było utworzenie dużej łazienki na piętrze z widokiem na ogród i powiększenie sypialni - oba te elementy zrealizowano w postaci zawieszonych wykuszy. Budynek stanowi przykład, jak wnętrze budynku kształtuje formę zewnętrzną. W ten sposób kostka otrzymała nowe życie, z powodzeniem wpisując się we współczesne trendy.
ŻŁOBEK ROZBUDOWA
Budynek zaprojektowany został na planie prostokąta z wycięciem, przeznaczonym na taras zewnętrzny. W formie tworzy układ dwóch brył z odmiennymi wysokościami i zróżnicowanym kształtem dachów, z których jeden jest płaski a drugi stanowi symetryczny układ dwuspadowy. Ukształtowanie i wystrój elewacji nawiązuje do istniejącego przedszkola, gdzie część parterowa przylega do podobnej istniejącej z wprowadzonym elementem architektonicznym kolorystycznym „spajającym” oba budynki w sposób pozostający we właściwej przestrzennej relacji. Obiekt zrealizowano zgodnie z projektem w Gminie Otmuchów.